Eko4listek

Zprávy pro média

27.9.2013

TISKOVÁ ZPRÁVA 1/2015

Ekologická soutěž Poznej a chraň! se zaměří na drobné živočichy a rostliny Zlínského kraje

Zlínský kraj 15-03-16 Žáci čtvrtých až sedmých ročníků základních škol a víceletých gymnázií opět změří své síly v soutěži Poznej a chraň!. Největší ekologickou soutěž ve Zlínském kraji pořádá letos již posedmnácté zlínské sdružení Ekocentrum Čtyřlístek, tentokrát na téma pod názvem „Co je malé, to je milé aneb drobní živočichové a rostliny ve Zlínském kraji.“

„Organizujeme tuto soutěž, abychom u nejmladší generace podpořili zájem o životní prostředí, potažmo zájem o ekologickou problematiku“, uvádí Martin Davidov, předseda ekocentra. „Proto se každoročně snažíme přicházet se stále novými tématy, abychom účastníkům představili co nejširší škálu rostlin a živočichů, se kterými je možné se ve Zlínském kraji setkat. Měli jsme tu již témata týkající se babiččiny zahrádky, vody a života v ní, ochrany přírody ve Zlínském kraji, života v krajině a řadu dalších. Těší nás, že si soutěž za dobu své existence získala určitou prestiž a láká velké množství účastníků,“ doplňuje Davidov.

Letošní ročník vychází svou náplní z minulých let. Obsahuje teoretickou a praktickou část, ve kterých budou družstva soutěžících testovat své znalosti v oblasti fauny a flóry – středem zájmu přitom budou drobní živočichové a rostliny ve Zlínském kraji. S jakými řasami, mechy a lišejníky se můžeme setkat? Jaké druhy měkkýšů, kroužkovců, členovců a drobných obratlovců obývají naše zahrady? Na takové a podobně laděné otázky budou soutěžící hledat odpověď.

Nedělitelnou součástí je i nepovinný úkol, ve kterém se soutěžící tentokrát pokusí vypracovat leporelo na téma soutěže, a to zcela libovolnou technikou. Vítězná družstva regionálních kol, konající se od 23. března, se nakonec zúčastní závěrečného utkání v kole krajském. To se uskuteční 21. a 22. dubna v základní škole v Želechovicích nad Dřevnicí, kde budou také nakonec vystaveny nejzdařilejší práce.

Propozice soutěže zde.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 2/2013

Ekocentrum pořádá Jablečnou neděli

Zlín 2013-09-26 – Devátý ročník Jablečné neděle na Obecinách ve Zlíně pořádá 29. Září 2013 zlínské občanské sdružení Ekocentrum Čtyřlístek. Hlavním cílem akce je stejně jako v uplynulých letech zachování  genia loci – sídliště v jabloňovém sadu. Komunitní akce přináší místním obyvatelům příležitost k setkávání a prožívání společného času. Občané mohou zhlédnout pomologickou výstavku místních jablečných odrůd a pro děti je připraven zábavný program. Těžištěm akce zůstává moštování místní úrody pro občany. V sobotu 28. 9. proběhne společný sběr jablek, ze kterých plánujeme v neděli vyrobit a rozdat přes 100 litrů jablečného moštu.  „Chtěli bychom se společně s účastníky také navzájem obohatit o různé recepty a nápady, co za dobroty je možné z jablek připravit,“ uvádí Dagmar Běhulová ze sdružení. „Proto přineste na akci vzorek svého oblíbeného jídla z jablek,“ dodala.

Komunitní akce Jablečné Obeciny vznikla v roce 2005. Jejím cílem je obnovit vztah občanů k jabloním a zachovat unikátnost sídliště v jabloňovém sadu. Do dnešního dne bylo místními obyvateli a členy zlínského sdružení adoptováno přibližně třicet ovocných stromů. Ekocentrum se podílelo na prořezávání jabloní a úklidu jablek. Již před 10 lety byla zahájena rekonstrukce zeleně na Obecinách. Díky iniciativě některých místních obyvatel a Ekocentra Čtyřlístek však většina jabloní zůstala zatím zachována.  

Jablečná neděle se uskuteční mezi bloky XI. a XII. od 14 do 17 hodin. Den před akcí (v sobotu 28.9.)  budeme od 14 do 17h sbírat jablka nejen na moštování, ale i pro spotřebu občanů k přímé konzumaci a k uskladnění. Přijďte si nasbírat jablka bez pesticidů a herbicidů na zimu… a zadarmo.

Pozvánka zde.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 1/2013

Ve Zlínském kraji se rozjíždí jubilejní ročník ekologické soutěže Poznej a chraň!

Zlínský kraj 13-02-25 – Jubilejní patnáctý ročník ekologické soutěže Poznej a chraň! vyhlašuje zlínské sdružení Ekocentrum Čtyřlístek. Soutěž je určena pro žáky čtvrtých až sedmých ročníků základních škol a víceletých gymnázií a pořádá se ve všech okresních městech Zlínského kraje. Pro letošní rok organizátoři vybrali téma s názvem Babiččina zahrádka a sad.

„Organizujeme tuto soutěž, abychom u nejmladší generace podpořili zájem o životní prostředí, potažmo zájem o ekologickou problematiku“, uvádí Martin Davidov, předseda ekocentra. „Těší nás, že si soutěž za dobu své existence získala určitou prestiž a láká velké množství účastníků. Jen od roku 2008 si zasoutěžilo přes dva tisíce dětí z asi dvou set padesáti škol,“ doplňuje Davidov.

Letošní ročník vychází svou náplní z minulých let. Obsahuje teoretickou a praktickou část, ve kterých budou družstva soutěžících testovat své znalosti v oblasti fauny a flóry – středem zájmu přitom budou druhy, s nimiž se mohou setkat na „tradičních babiččiných zahrádkách“. Nedělitelnou součástí je i nepovinný úkol, ve kterém se soutěžící tentokrát pokusí vypracovat vlastní návrh přírodní zahrady, a to libovolnou technikou na formátu papíru A2.

Vítězná družstva okresních kol, konající se od 25. března dále, se nakonec zúčastní závěrečného „utkání“ v kole krajském. To se uskuteční 23. a 24. dubna v základní škole v Želechovicích nad Dřevnicí, kde budou také nakonec vystaveny nejzdařilejší práce.

K soutěži se lze přihlásit prostřednictvím e-mailu soutez@eko4listek.cz nebo telefonicky na čísle 737 542 498, a to do 15. března.

Propozice soutěže zde.

« Zpět
 
 

© Ateliér Artefakt | jw.cz | wordpress.org |